Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Disciplina in constructii
Întrebări
| Intrebarea nr. 4228 din data: 13-04-2013 pusa de AVRAM SILIUS : · · Buna ziua, doresc sa stiu daca ati autorizat constructia unei terase (acum in faza de constructie)pe strada Gheorghe ciuhandru nr 1 care probabil va face si o mai mare dezordine publica in zona, stiinduse foarte bin ca pe strada Gheorghe ciuhandru nr 3 mai exista o terasa care produce deranj( verificatii serviciul 112) care are programul pana la orele 23 teoretic fara acordul meu ca locatar in aceeasi cladire nerespectanduse dreptul la liniste fiind o zona rezidentiala, iar practic pana cand vine politia , aceasta situatie dureaza de ani buni fara s-a se ia nici o masura ,,,astept un raspuns ,multumesc
Intrebarea nr. 4211 din data: 21-03-2013 pusa de lupei marcela : · Buna ziua,as dori sa fac o sesizare vis-a-vis de constructia blocului de pe strada Motilor,care isi depoziteaza dela inceputul constructie materialele pe strada si care in nenumarate ori ne-a lovit gardul care ne imprejmuieste casa,blocindu-ne accesul in curte cu masina,depozitand paleti cu boltari si alte materiale de constructii.Am facut plingeri la managerul de proiect,dar se pare ca degeaba.Daca eu ca persoana fizica depozitez pe domeniul public ceva mai mult de 24 ore as plati amenda.Va rog frumos sa luati atitudine si sa veniti la fata locului ,unde veti mai gasi si alte multe nereguli.va multumesc anticipat.
Intrebarea nr. 4204 din data: 11-03-2013 pusa de avram silvius : · ma intreb ,cum de ati autorizat o constuctie din lemn (probabil pentu o terasa sau bar) pe strada ciuhandru nr 3(acum este in constructie) fara acordul si vecinilor ,stiinduse bine verificand serviciul 112 ca pe strada gheorghe ciuhandru nr 3 mai exista o terasa deschisa pana la orele 23 oficial, si practic deschis pana este sesizata politia ,fara acordul meu care locuiesc in aceeasi cladire , un orar dat abuziv fara atine cont de programul de liniste acum mai autorizati inca o terasa ma intreb de ce
Intrebarea nr. 4085 din data: 17-09-2012 pusa de ADRIAN FLORIN : · Buna,in spatele gradinilor de pe strada trenului,cartier gradiste,se executa unele lucrari autorizate ,problema este ca se lucreaza si noaptea chiar intre orele 22-06 ,(cand cf legii 61 din 1991 republicata 2011 art.3 pct.25 sau art.2 pct.28,28 ar trebui respectata linistea publica)ca sa fiu mai exact...se incarca cu exavatorul traverse de cale ferata in vagoane,camioane...nici politia locala nici judeteana nu au putut oprii lucrarile pe timp de noapte(parca dupa sezizarea politiei judetene la 112,parca pt o ora s-au oprit lucrarile)motivand ca firma care lucreaza are autorizatie-chiar asa, autorizatie de tulburarea linistii publice?hmm-va rog frumos luati masurile necesare pt a fi liniste macar intre orele 22-06.
Intrebarea nr. 3869 din data: 08-01-2012 pusa de Utui Bogdan : · Buna ziua,
Anul trecut, februarie 2011, v-am convins in legatura cu nevoia crearii de locuri de parcare si spatii verzi pe Str. Ursului doar ca nu dispuneati de fonduri. Va rog sa imi raspundenti dca primaria va programa si aloca fonduri in acest an. Mai jos mesajul de anul trecut care descrie nevoia atat de mare a acestor lucrari.
Exista si alte zone din acelasi cartier unde se pot construi asemenea parcari, la fel scoase la licitatie, si la fel de necesare, ma refer aici la zona din spatele blocurilor de pe str. Ursului, unde locurile care ar trebuie atribuite (destinate) tuturor locatarilor care doresc acest lucru, locurile sunt in schimb ocupate in mod abuziv si ilegal doar de o parte a locatarilor care au construite garaje fara autorizatii fiindca nu exista niciun fel de placuta cu nr. pe ele si pe alte locuri s-au construit gradini improvizate.
Nu ma deranjeaza ca ele exista, dar sunt ilegale si nu beneficiaza in mod egal totii proprietari de aceasta suprafata, astfel nu exista democratie.
De ce cred ca zona e potrivita pentru parcari? Pentru ca deja exista un parc si va multumim pentru acest lucru, dar revenind exista locuri in Arad unde nu mai exista posibilitatea construirii de parcarii iar masinile sunt parcate pe trotuarele strazilor si asa inguste, la fel ca si in acest caz, dar mai ales in zilele ploiase, tot noroiul de pe rotile masinilor ajunge si pe celelalte strazi si drumuri principale ale orasului, iar de aici incolo nu e deloc bine.
Astfel va scriu aceste randuri in speranta ca analizati posibiliatea construirii de locuri de parcare pentru a unui nr. de peste 30 de masini sau chiar mai multe, locuri de parcare de care sa beneficieze mai multi locatari de cat in prezent si in special in mod legal, bineinteles contribuind la bugetul local platind pentru locul de parcare.
Va multumesc anticipat. Cu respect, Utui Bogdan
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4228 din data: 13-04-2013 pusa de AVRAM SILIUS : · · Buna ziua, doresc sa stiu daca ati autorizat constructia unei terase (acum in faza de constructie)pe strada Gheorghe ciuhandru nr 1 care probabil va face si o mai mare dezordine publica in zona, stiinduse foarte bin ca pe strada Gheorghe ciuhandru nr 3 mai exista o terasa care produce deranj( verificatii serviciul 112) care are programul pana la orele 23 teoretic fara acordul meu ca locatar in aceeasi cladire nerespectanduse dreptul la liniste fiind o zona rezidentiala, iar practic pana cand vine politia , aceasta situatie dureaza de ani buni fara s-a se ia nici o masura ,,,astept un raspuns ,multumesc
|
Raspuns din data de 22-04-2013 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Mentinem punctul de vedere al Politiei Locale Arad, prin Serviciul Disciplina in Constructii si Afisaj Stradal, comunicat prin adresa inregistrata la Primaria Municipiului Arad cu nr. 1352/22.03.2013.
Terasa a fost executata in baza Autorizatiei de construire nr. 782/30 iulie 2009, emisa de Primaria Municipiului Arad, pentru "construire copertina peste terasa existenta (4,00 m x 9.90 m)."
Potrivit dispozitiile art. 2 alin 1 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, "autorizatia de construire constituie actul final de autoritate al administratiei publice locale pe baza caruia este permisa executarea lucrarilor de constructii corespunzator masurilor prevazute de lege referitor la amplasarea, conceperea, realizarea, exploatarea si postutilizarea constructiilor".
Documentatia anexata la autorizatia de construire contine inclusiv declaratia doamnei Avram Dorina ( actualmente Nistor Dorina), domiciliata la aceeasi adresa cu petentul - Inchiere de autentificare nr. 1355/11/05/2009 la Biroul Notarial Batea prin care a fost de acord ca Moldovan Maria Rodica "TEO ABC "Asociatie familiala" - sa construiasca o copertina pentru terasa existenta, conform proiectului de executie intocmit si aprobat de organele competente.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4211 din data: 21-03-2013 pusa de lupei marcela : · Buna ziua,as dori sa fac o sesizare vis-a-vis de constructia blocului de pe strada Motilor,care isi depoziteaza dela inceputul constructie materialele pe strada si care in nenumarate ori ne-a lovit gardul care ne imprejmuieste casa,blocindu-ne accesul in curte cu masina,depozitand paleti cu boltari si alte materiale de constructii.Am facut plingeri la managerul de proiect,dar se pare ca degeaba.Daca eu ca persoana fizica depozitez pe domeniul public ceva mai mult de 24 ore as plati amenda.Va rog frumos sa luati atitudine si sa veniti la fata locului ,unde veti mai gasi si alte multe nereguli.va multumesc anticipat.
|
Raspuns din data de 30-04-2013 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In data de 25.04.2013, politistii locali din cadrul Biroului Protectia Mediului, au procedat la verificarea aspectelor sesizate. In urma verificarilor s-a constatat ca pe strada Motilor exista un santier, iar materialele de constructie folosite de executantul lucrarii nu sunt depozitate pe partea imobilului detinut de dumneavoastra, ci pe partea opusa gardului de imprejmuire. S-a luat legatura cu unul din executantii lucrarii, fiind avertizat sa procedeze la depozitarea materialelor de constructie in perimetrul santierului.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4204 din data: 11-03-2013 pusa de avram silvius : · ma intreb ,cum de ati autorizat o constuctie din lemn (probabil pentu o terasa sau bar) pe strada ciuhandru nr 3(acum este in constructie) fara acordul si vecinilor ,stiinduse bine verificand serviciul 112 ca pe strada gheorghe ciuhandru nr 3 mai exista o terasa deschisa pana la orele 23 oficial, si practic deschis pana este sesizata politia ,fara acordul meu care locuiesc in aceeasi cladire , un orar dat abuziv fara atine cont de programul de liniste acum mai autorizati inca o terasa ma intreb de ce
|
Raspuns din data de 22-04-2013 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Mentinem punctul de vedere al Politiei Locale Arad, prin Serviciul Disciplina in Constructii si Afisaj Stradal, comunicat prin adresa inregistrata la Primaria Municipiului Arad cu nr. 1352/22.03.2013.
Terasa a fost executata in baza Autorizatiei de construire nr. 782/30 iulie 2009, emisa de Primaria Municipiului Arad, pentru "construire copertina peste terasa existenta (4,00 m x 9.90 m)."
Potrivit dispozitiile art. 2 alin 1 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, "autorizatia de construire constituie actul final de autoritate al administratiei publice locale pe baza caruia este permisa executarea lucrarilor de constructii corespunzator masurilor prevazute de lege referitor la amplasarea, conceperea, realizarea, exploatarea si postutilizarea constructiilor".
Documentatia anexata la autorizatia de construire contine inclusiv declaratia doamnei Avram Dorina ( actualmente Nistor Dorina), domiciliata la aceeasi adresa cu petentul - Inchiere de autentificare nr. 1355/11/05/2009 la Biroul Notarial Batea prin care a fost de acord ca Moldovan Maria Rodica "TEO ABC "Asociatie familiala" - sa construiasca o copertina pentru terasa existenta, conform proiectului de executie intocmit si aprobat de organele competente.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4085 din data: 17-09-2012 pusa de ADRIAN FLORIN : · Buna,in spatele gradinilor de pe strada trenului,cartier gradiste,se executa unele lucrari autorizate ,problema este ca se lucreaza si noaptea chiar intre orele 22-06 ,(cand cf legii 61 din 1991 republicata 2011 art.3 pct.25 sau art.2 pct.28,28 ar trebui respectata linistea publica)ca sa fiu mai exact...se incarca cu exavatorul traverse de cale ferata in vagoane,camioane...nici politia locala nici judeteana nu au putut oprii lucrarile pe timp de noapte(parca dupa sezizarea politiei judetene la 112,parca pt o ora s-au oprit lucrarile)motivand ca firma care lucreaza are autorizatie-chiar asa, autorizatie de tulburarea linistii publice?hmm-va rog frumos luati masurile necesare pt a fi liniste macar intre orele 22-06.
|
Raspuns din data de 28-09-2012 : Stimate domn,
In conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 27/2002 privind activitatea de solutionare a petitiilor, petitiile fara datele de identificare ale petitionarului se claseaza. Va rugam sa reveniti cu adresa dumneavoastra completa, pentru a putea transmite sesizarea compartimentului de specialitate din cadrul Primariei Municipiului Arad, spre o competenta solutionare.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3869 din data: 08-01-2012 pusa de Utui Bogdan : · Buna ziua,
Anul trecut, februarie 2011, v-am convins in legatura cu nevoia crearii de locuri de parcare si spatii verzi pe Str. Ursului doar ca nu dispuneati de fonduri. Va rog sa imi raspundenti dca primaria va programa si aloca fonduri in acest an. Mai jos mesajul de anul trecut care descrie nevoia atat de mare a acestor lucrari.
Exista si alte zone din acelasi cartier unde se pot construi asemenea parcari, la fel scoase la licitatie, si la fel de necesare, ma refer aici la zona din spatele blocurilor de pe str. Ursului, unde locurile care ar trebuie atribuite (destinate) tuturor locatarilor care doresc acest lucru, locurile sunt in schimb ocupate in mod abuziv si ilegal doar de o parte a locatarilor care au construite garaje fara autorizatii fiindca nu exista niciun fel de placuta cu nr. pe ele si pe alte locuri s-au construit gradini improvizate.
Nu ma deranjeaza ca ele exista, dar sunt ilegale si nu beneficiaza in mod egal totii proprietari de aceasta suprafata, astfel nu exista democratie.
De ce cred ca zona e potrivita pentru parcari? Pentru ca deja exista un parc si va multumim pentru acest lucru, dar revenind exista locuri in Arad unde nu mai exista posibilitatea construirii de parcarii iar masinile sunt parcate pe trotuarele strazilor si asa inguste, la fel ca si in acest caz, dar mai ales in zilele ploiase, tot noroiul de pe rotile masinilor ajunge si pe celelalte strazi si drumuri principale ale orasului, iar de aici incolo nu e deloc bine.
Astfel va scriu aceste randuri in speranta ca analizati posibiliatea construirii de locuri de parcare pentru a unui nr. de peste 30 de masini sau chiar mai multe, locuri de parcare de care sa beneficieze mai multi locatari de cat in prezent si in special in mod legal, bineinteles contribuind la bugetul local platind pentru locul de parcare.
Va multumesc anticipat. Cu respect, Utui Bogdan
|
Raspuns din data de 25-01-2012 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In functie de fondurile disponibile pe anul 2012, Primaria Municipiului Arad va programa si executa lucrarile de amenajare de parcare, alei pietonale si spatii verzi - strada Ursului.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|